Aktualności

Reaguj! Powiadom! Nie toleruj! – jeżeli zauważysz lub widzisz….

Data publikacji 15.06.2018

SPRAWDŹ ZANIM ZAMKNIESZ… Metrolodzy informują o zbliżającej się fali upałów i wysokich temperaturach, w gorące dni należy zachować szczególną ostrożność. Takie warunki pogodowe mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Zachowajmy więc zdrowy rozsądek i podejdźmy do upałów na chłodno.

Jeżeli będziesz świadkiem pozostawienia dziecka w samochodzie w trakcie upału REAGUJ!

skorzystaj z numeru alarmowego 112, wezwij służby! Twoja pomoc może uratować maluszka.
w skrajnej sytuacji nie bój się wybić szyby! W takich chwilach życie danej osoby zależy właśnie od Ciebie. W tym momencie najważniejsze jest życie!

Dziecko na słońcu w samochodzie…włącz myślenie.

Warszawscy policjanci alarmują i przypominają, aby NIGDY nie zostawiać dziecka w samochodzie. Elementarne podstawy odpowiedzialności rodzicielskiej dotyczą m.in. nie pozostawiania dzieci w autach, wózkach, bez opieki w domu. W samochodzie, nawet przy uchylonej szybie po pewnym czasie wewnątrz auta pojawi się temperatura 50-70 stopni (zależnie od ilości słońca na zewnątrz). Zamknięte w aucie podczas upału dziecko cierpi, odwadnia się, doznaje udaru, a już 15 minut w zamkniętym szczelnie samochodzie może spowodować śmierć niewinnego maleństwa.

Za celowe pozostawienie dziecka grozi do 3 lat pozbawienia wolności, za opiekę nad dzieckiem pod wpływem alkoholu – nawet 5 lat, zgodnie z treścią art. 160 Kodeksu Karnego. Podobnej kary powinni się spodziewać Ci, którzy zostawiają dziecko w aucie podczas silnych upałów albo mrozu! Pozostawienie dziecka w samochodzie i wyjście do sklepu czy pocztę, może zakończyć się dla opiekuna postępowaniem karnym. Jeśli policjanci stwierdzą, że mogło dojść do stworzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka, jego opiekun może usłyszeć zarzut popełnienia przestępstwa.

Pamiętaj aby w samochodzie w trakcie upałów nie pozostawiać samych: osób starszych, niepełnosprawnych, cierpiących na choroby układu krążenia, zwierząt.