Działania w ramach Projektu „Bezpieczny Senior” - Aktualności - Wydział Prewencji KSP

Aktualności

Działania w ramach Projektu „Bezpieczny Senior”

W dniach 2 i 9 grudnia 2017roku na warszawskim Żoliborzu odbyły się spotkania w ramach realizowanego projektu „Bezpieczny Senior” przy współpracy ze Stowarzyszeniem ESPAR 50+.

Podczas pierwszego spotkania st. sierż. Magdalena Strzeżek z Wydziału Prewencji KSP omówiła tematy dotyczące zagrożeń wynikających z oszustw dokonywanych tzw. metodą „wnuczka" czy "policjanta – funkcjonariusza CBŚP”. Uczestnicy spotkania
z zaciekawieniem, ale także i niedowierzaniem słuchali przytoczonych przykładów dotyczących oszustów wyłudzających pieniądze poprzez podszywanie się pod członków rodziny lub policjantów. Zostały omówione metody działania oszustów.

Kolejnym tematem spotkania, były m.in. „inne metody oszustw dokonywanych na osobach starszych”. Zapoznano seniorów z takimi metodami oszustw jak „na administratora”, „na akwizytora”, „na cieknący kaloryfer” i innych. Ponadto omówiono zagrożenia, na jakie narażeni są na co dzień starsi ludzie. Wskazano uczestnikom zasady prawidłowych zachowań, tzn. jak być bezpiecznym jako pieszy, rowerzysta i kierujący. Zwrócono uwagę jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych aby być widocznym.  W trakcie spotkania uczestnicy dzielili się własnymi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami.

Po raz kolejny apelowano, aby w przypadku oszustwa, jego próby lub zauważenia czegokolwiek niepokojącego zawiadamiać Policję.