Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą - Aktualności - Wydział Prewencji KSP

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

W okresie letnim wzrasta liczba kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. W Legionowie w ostatnim czasie zdarza się to w pobliżu stacji PKP. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Legionowscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

Każdego roku w okresie letnim policjanci otrzymują więcej zgłoszeń kradzieży rowerów.

W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. W ostatnim czasie do kradzieży rowerów doszło także w pobliżu stacji PKP przy ul. Kościuszki.

Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.

O czym należy pamiętać:

  • Do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, w pobliżu stacji PKP Legionowo zainstalowane są dwie kamery monitoringu miejskiego.
  • Wyposażyć rower w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Linki powinny być grube i wytrzymałe.
  • W miarę możliwości odebrać rower zaraz po powrocie z podróży i wyjściu z pociągu. Nie zapominać o nim i np. pozostawiać na całą noc.
  • Po drodze do domu, wstępując nawet na chwilę do sklepu zabezpieczmy rower porządną linką. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.
  • W przypadku gdy już niestety dojdzie do kradzieży niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

ek,kz