Widzę - nie znaczy jestem widoczny - Aktualności - Wydział Prewencji KSP

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Widzę - nie znaczy jestem widoczny

Data publikacji 07.01.2015

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Często padający deszcz powoduje tworzenie się kałuż a na jezdniach lub ścieżkach rowerowych zalegają liście. Pojawiają się mgły a w porze nocnej zdarzają się przymrozki. To wszystko powoduje, że na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę zatrzymania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną.

Oto kilka rad dla kierowców, rowerzystów i pieszych jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze :

  •  Przewidując niekorzystną pogodę we właściwym czasie rozważmy zmianę opon na zimowe,
  •  Skontrolujmy stan oświetlenia pojazdu, wycieraczek, poziom i jakość płynu do spryskiwaczy, ponieważ brudne szyby mogą poważnie utrudnić lub nawet uniemożliwić jazdę.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze!
To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem
powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w tym okresie musi być zatem przedmiotem szczególnej troski.

Policjanci zachęcają więc pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo. Większość wypadków w okresie jesienno – zimowym ma miejsce w godzinach 17.00 – 20.00, czyli w czasie gdy jest już ciemno, a ruch pojazdów i pieszych na drodze nadal jest duży.

Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

Dlatego pamiętajmy - widzieć nie znaczy być widocznym!

Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Policjanci przypominają również o tym, że każde dziecko w wieku do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Obowiązek ten wynika z art. 43 ust. 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo dzieci zależy również od nas dlatego uczmy korzystać z odblasków nasze dzieci i pilnujmy aby je nosiły. Najmłodszych o tym jak ważny jest odblask uczy Borsuk – maskotka stołecznej Policji. Sami też nie wstydźmy się nosić odblasków. Jeden mały odblask może uratować nasze życie. Będzie bezpieczniej -  to nam się wszystkim opłaci!!!

Fundamentalną zasadą, której kierowcy powinni przestrzegać zawsze , to nie wsiadanie za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Dotyczy to także sytuacji, gdy w zbyt krótkim czasie od spożycia alkoholu, np. po wieczornej imprezie towarzyskiej kierowca decyduje się wsiąść „za kółko”. Nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne zagrożenie na drodze nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca jest również odpowiedzialny za bezpieczeństwo pasażerów z nim podróżujących. Każdy kierowca powinien dopilnować, aby pasażerowie w jego pojeździe mieli zapięte pasy bezpieczeństwa a dzieci podróżowały w fotelikach.